Welcome

Faraday Upper Background Image Alt Text
Share |

IET Faraday Challenge Days 2015-16

Front and back of the BBC micro:bit  The 2015-16 season of Faraday Challenge Days was slightly different to those in previous years. For one thing the events were aimed at Year 7 (England) and their equivalents across the UK, rather than the usual Year 8 target audience. This was to tie in with the BBC's Make It Digital campaign where a pocket-sized codeable computer with motion detection, a built-in compass and Bluetooth technology, was given free to every year 7 student or equivalent across the UK. A total of 129 individual events took place at schools, universities and organisations across the country.

The winning team from each event won an Amazon voucher for themselves and an exclusive IET Faraday/BBC micro:bit sports watch, as well as gaining a place on the league table. The top five teams at the end of the season were invited to take part in the National Final at Bletchley Park on 15th July 2016.

The winning team from the 2015-16 season

2015-16 winners group

The National Final 2015-16 results

First place: Kings' School, Winchester

Runners up: Caedmon College, Whitby; The Becket School, Nottingham; Framingham Earl High School, Norfolk; and Furness Academy, Cumbria.

What was the 2015-16 Faraday Challenge?

The 2015-16 challenge was entitled 'Coding the Future.' Students had to work in teams of 6 and were tasked with developing two products using their BBC micro:bit for the real-world within their chosen theme - Health, Sport, Travel or Home and Leisure - and then to pitch their products to the Coding the Future judges. The aim of this challenge was to introduce students to the new coding platform developed by the BBC and it's partners as part of the 2015-16 wider BBC Make it Digital programme. Of course, other coding devices can be used to complete the same challenge so if you don't have access to BBC micro:bits in your school then please do substitute for your own devices.  

For the National Final, the top 5 teams had to develop one of their products from the four themes. This product could build on their best ideas from the challenge day or could be a newly developed product. The development had to be the students’ own work and each team was asked to present their product at the exhibition hosted by the IET Faraday Code Crew at Bletchley Park. Each team had a total of 10 minutes for their pitch followed by questions from the Code Crew panel of judges who were looking out for creativity, innovation and bravery. Team could spend a maximum of £10.00 on any additional items required for their BBC micro:bit products.

The students did a fantastic job and there are certainly some future engineers amongst them. Well done to all students who took part this season.

View the highlights from the 2015-16 National Final in  the video below and view the full season's event report here: Event report 2015-16 (PDF: 25MB)  

Host schools 2015-16

The 2015-16 season of Faraday Challenge Days in partnership with the BBC micro:bit saw a record number of applications coming in with 319 schools applying to host one of the 68 in-school events available. Due to such high numbers we were delighted that a number of organisations also came forward to sponsor an event taking the total tally up to 129 Faraday Challenge Days. These organisations included Bosch, Queen Mary University, Science & Technology Facilities Council, the UK Electronic Skills Foundation and the Jack Petchey Foundation. Find out more about our 2015-16 supporters

UK Nation Host schools
England Bodmin College, Cornwall; Bowland High School, Grindleton; Brannel School, St. Austell; Brinsworth Academy, Rotherham; Calthorpe Park School, Fleet; Castle Donnington College, Derby; Church Stretton School, Church Stretton; Colchester Academy, Colchester; Colton Hills Community School, Wolverhampton; Cowplain School, Portsmouth; Dereham Neathered High School; Garforth Academy, Leeds; Gillingham School, Dorset; Hillsview Academy, Middlesbrough; Highgate School, London; Honley High School, West Yorkshire; Howard Middle School, Bury St. Edmunds; Hugh Sexey C of E Middle School, Somerset; Isambard Community School, Swindon; Kesgrave High School, Ipswich; King’s School, Winchester; Lancing College, Hove; Matthew Moss High School, Rochdale; Maplewell Hall Special School, Loughborough; Marylebone CE School, Westminster; Morecambe Community High School; Mosslands School, Merseyside; Museum of Science and Industry, Manchester; National Academy, Nottinghamshire; Park House School, Newbury; Rhyddings Business Enterprise, Oswaldtwistle; Ringwood High School, Ringwood; Rosebery School, Epsom; Seaford Head School, Seaford; Selby High School, Yorkshire; Shoeburyness High School, Essex; South Shields Community School, Tyne & Wear; St. Lawrence College, Ramsgate; St. Richard’s Catholic College, Bexhill; Sundorne School, Shrewsbury; The Nelson Thomlinson School, Wigton; The Norton Knatchbull School, Ashford; The Piggott School, Wargrave; The Ravensbourne School, Bromley; Tiverton High School, Tiverton; Tunbridge Wells Grammar School for Boys, Tunbridge Wells; Walney School, Barrow in Furness; Weston Road Academy, Stafford; Withernsea High School, Withernsea; Woodfield Middle Academy, Redditch
Northern Ireland Cookstown High School, Cookstown; Limavady High School, Limavady; Lismore School, Craigavon; Magherafelt High School, Londonderry; St. Patrick’s High School, Keady
Scotland Grange Academy, Kilmarnock; Knox Academy, Haddington; Larbert High School, Larbert; Lomond Academy, Glasgow; Wallace Hall Academy, Dumfries & Galloway
Wales St. Julian's School, Newport; St. Richard Gwyn Catholic High School, Flint; Ysgol Clywedog, Wrexham; Ysgol Dinas Bran, Llangollen; Ysgol Dyffryn Aman, Ammanford; Ysgol Glan-y-Mor, Burry Port

Twelve of the IET Academic Partner Universities are also hosting a Faraday Challenge Day this season as shown below. 

IET Academic Partner
Derby University; Glasgow Caledonian University; Loughborough University; Plymouth University; Queen Mary University; Sheffield Hallam University; Sunderland University; University of Central Lancashire; University of Southampton; University of South Wales

League table

Rank School name Points
1 Caedmon College, North Yorkshire (Team 6)    97
2 King's School, Hampshire (Team 3)    96
3 Framingham Earl High School, Norfolk (Team 2)    96
4 The Becket School, Nottinghamshire (Team 1)    96
5 Furness Academy, Cumbria (Team 4)    96
6 The Nelson Thomlinson School, Cumbria (Team 6)    96
7 Stewards Academy, Essex (Team 1)    96
8 Willingdon Community School, East Sussex (Team 4)    95
8 Ysgol Bryngwyn School, Wales (Team 4)    95
8 Riddlesdown Collegiate, Surrey (Team 4)    95
8 St Bede's Middle School, Worcestershire (Team 6)    95
9 Fallibroome Academy, Cheshire East (Team 3)    94
9 St Josephs Catholic Academy, Tyne & Wear (Team 3)    94
10 Ysgol Clywedog, Wrexham (Team 4)    93
10 Stowupland High School, Suffolk (Team 1)    93
10 Castle Donnington College, Derbyshire (Team 5)    93
10 The Kings Academy, Cleveland (Team 3)    93
10 Wallace Hall Academy, Dumfries & Galloway (Team 1)    93
10 Southend High School for Girls, Essex (Team 5)    93
10 Honley High School, West Yorkshire (Team 3)    93
10 St Marylebone School, London (Team 2)    93 
10 Parklands Academy, Lancashire (Team 6)    93
10 The Jack Petchey Academy, London (Team 3)    93
11 Lomond Academy, Argyll & Bute (Team 6)    92
12 Leesbrook School, Derbyshire (Team 2)    91
12 Bishop Thomas Grant School, London (Team 5)    91
12 Bourne Academy, Leicestershire (Team 2)    91
12 Brinsworth Academy, Yorkshire (Team 1)    91
12 The Green School, London (Team 1)    91
12 Weston Road Academy, Shropshire (Team 1)    91
12 Garforth Academy, West Yorkshire (Team 1)    91
12 Compass School, London (Team 2)    91
13 National C of E Academy, Nottinghamshire (Team 1)    90.5
14 Lacon Childe School, Shropshire (Team 5)    90
14 Enfield County School, London (Team 3)    90
14 Westley Middle School, Suffolk (Team 3)    90
14 St Julians School, Wales (Team 6)    90
14 Failsworth High School, Lancashire (Team 3)    90
14 Carshalton High School for Girls, Surrey (Team 2)    90
14 Arderley Edge School for Girls, Lancashire (Team 5)    90
14 Willowfield Humanities College, London (Team 1)    90
14 Campion School, Essex (Team 2)    90
15 Meole Brace School, Shropshire (Team 6)    89
15 Redden Court School, Essex (Team 6)    89
15 Rainey Endowed School, Londonderry (Team 5)    89
15 Meadowhead School, Yorkshire (Team 6)    89
15 Beal High School, Essex (Team 5)    89
15 Rickmansworth School, Herts (Team 3)    89
15 St Bonaventures School, London (Team 4)    89
16 Highgate School, London (Team 7)    88
16 Townley Grammar School, Kent (Team 6)    88
16 The Beacon School, Surrey (Team 5)    88
16 Park High School, Middlesex (Team 5)    88
16 Knox Academy, Scotland (Team 5)    88
16 Edward VI High School, Staffordshire (Team 6)    88
16 Maltings School, London (Team 3)    88
16 Barry Comprehensive School, South Wales (Team 4)    88
16 Westcliff High Schools for Boys, Essex (Team 4)    88
16 Grange Academy, Scotland (Team 3)    88
17 Selby High School, North Yorkshire (Team 4)    87
17 Hyland Secondary School, Scotland (Team 5)    87
17 Ysgol Dinas Bran, Denbighshire (Team 2)    87
17 Limavady Grammar School, Londonderry (Team 1)    87
17 Morecambe Community High School, Lancashire (Team 2)    87
17 The Holt School, Berkshire (Team 5)    87
18 St Richard Gwyn Catholic School (Team 4)    86
19 Ringwood School, Hampshire (Team 6)    85
19 Bristol Free School, Bristol (Team 2)    85
19 Saint Marks Catholic School, London (Team 2)    85
19 Kings Hill School, Gloucestershire (Team 3)    85
19 Fortismere School, London (Team 1)    85
19 Rutlish School, London (Team 5)    85
20 Weald of Kent School, Kent (Team 1)    84
20 Heolddu, South Wales (Team 3)    84
20 Walthamstow Girls School, London (Team 5)    84
21 Woolmer School, Surrey (Team 6 )    83
21 Lismore Comprehensive School, Co.Armagh (Team 3)    83
21 Mosslands School, Merseyside (Team 4)    83
21 Ursuline Academy, Essex (Team 1)    83
21 Colton Hills Community School, West Midlands (Team 4)    83
22 Chobham Academy, London (Team 6)    82
22 Braes High School, Scotland (Team 4)    82
22 Langley Park for Boys, Kent (Team 2)    82
22 Colchester Academy, Essex (Team 2)    82
22 Coombeshead Academy, Devon (Team 2)    82
22 The Coopers' Company & Coborn School, Essex (Team 3)    82
22 Frederick Bremer School, London (Team 2)    82
23 Sarah Bonnell School, London (Team 2)    81
23 Gillingham School, Dorset (Team 1)    81
23 Bodmin College, Cornwall (Team 2)    81
23 Kesgrave High School, Suffolk (Team 4)    81
23 Clapton Girls Academy, London (Team 5)    81
24 Tiverton High School, Devon (Team 6)    80
24 Blatchington Mill School, East Sussex (Team 4)    80
25 Chase Hill, London (Team 6)    79
25 Wallingford School, Oxfordshire (Team 2)    79
25 Hugh Sexey C of E Middle School, Somerset (Team 1)    79 
25 Bowland High School, Lancashire (Team 3)    79
25 Chosen Hill School, Gloucestershire (Team 3)    79
26 St Gabriels, Manchester (Team 4)    78
26 Isambard Community School, Wiltshire (Team 3)    78
26 Glan-y-Mor School, Wales (Team 4)    78
26 Glenrothes High School, Scotland (Team 2)    78
26 Sundorne School, Shropshire (Team 4)    78
27 Park House School, Berkshire (Team 4)    77
27 Upper Shirley High School, Hampshire (Team 4)    77
27 Cookstown High School, Co. Tyrone (Team 5)    77
27 Priory School, Hampshire (Team 4)    77
28 Garth Hill College, Berkshire (Team 2)    76
28 St Margaret's School, London (Team 2)    76
28 The Ravensbourne School, London (Team 3)    76
28 Brannell School, Cornwall (Team 1)    76
29 Saint Benedicts School, Derbyshire (Team 5)    75
29 Rhyddings Business & Enterprise School, Lancashire (Team 6)    75
29 Calthorpe Park, Hampshire (Team 5)    75
29 Norton Knatchbull School, Kent (Team 5)    75
30 Oldfields Hall Middle School, Staffordshire (Team 2)    74
30 Mounts Bay Academy, Cornwall (Team 6)    74
31 Cowplain School, Hampshire (Team 5)    72
31 Hailsham Community College, East Sussex (Team 1)    72
32 St Patricks High School, Co. Armagh (Team 2)    71
33 Withernsea High School, East Yorkshire (Team 6)    70
34 St Lawrence College, Kent (Team 2)    67
35 Bishop Perowne School, Worcestershire (Team 5)    66

Tie-breakers

When more than one team receives the same number of total points, the Challenge Leaders will moderate the paperwork, the overall products and the effective use of the budget provided from the teams who have achieved the same mark to arrive at a rank order for this group. 

Updated 30 June 2016

Teacher's League Table

Rank Host school Points
1 Lomond Academy  96
2 St Richards Community College  94
3 St Marylebone School  93
4 University of Plymouth  81
5 STFC Daresbury  89
6 Limavady High School  78
6 Rosebery School  78
7 Park House School  79
8 University of Southampton  77
9 Isambard Community School  74
10 Woodlands School  61

Updated 24 June 2016